• #SzkołaPamięta

     • Nasz szkoła bierze udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”. Jej celem jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności. Akcja jest realizowana w czasie , w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w naszej historii – tej ogólnonarodowej ale przede wszystkim lokalnej. W polskiej tradycji święta zaduszne są obchodzone ze szczególną zadumą, pamięcią i nostalgią. Pielęgnując tę tradycję - uczniowie naszej szkoły, pod opieką Lidii Czyżniejewskiej – pedagog, Teresy Trajdrowskiej - sekretarza szkoły i Dariusza Buski – nauczyciela historii, odwiedzili zabytkowy cmentarz parafialny przy ul. Wołuszewskiej w Ciechocinku. Tutaj miejsce wiecznego spoczynku znalazły ofiary I i II wojny światowej. Na nekropolii znajduje się jedna mogiła zbiorowa, w której spoczywa dziewiętnastu żołnierzy, którzy stracili życie podczas I wojny światowej, grób Legionisty kawalera Krzyża Virtuti Militari oraz trzy mogiły zbiorowe ofiar egzekucji przeprowadzonych przez Niemców podczas II wojny światowej. W pierwszej mogile spoczywa jedna pielęgniarka i osiemnastu żołnierzy Wojska Polskiego rozstrzelanych na terenie ciechocińskiego sanatorium we wrześniu 1939 r. W drugiej mogile spoczywają ofiary egzekucji przeprowadzonej na terenie lasu Odolion (w liczbie trzydziestu czerech). W 1945 r. ciała ofiar ekshumowano i przeniesiono na cmentarz parafialny w Ciechocinku. W trzeciej mogile spoczywają ofiary egzekucji przeprowadzanych przez hitlerowców, w tym m. in. ofiara egzekucji pod murem hali targowej od strony ul. Broniewskiego oraz ofiara egzekucji w rejonie warzelni soli. Młodzi ludzie poznali historię poległych bohaterów, złożyli wiązanki kwiatów oraz zapalili znicze na ich grobach. Była to prawdziwa lekcja historii, kształtująca patriotyczną postawę u uczniów, którzy poczuli prawdziwą więź z bohaterami naszej „małej Ojczyzny”.

     • Wycieczka klas 3d, 3c i 3a na Dolny Śląsk

     • Uczniowie klas 3d, 3c i 3a udali się na trzydniową wycieczkę po Dolnym Śląsku.

      Zwiedzanie tej przepięknej krainy rozpoczęli od wędrówki po Książańskim Parku Krajobrazowym z widokiem na trzeci co do wielkości w Polsce zamek - Zamek Książ. Zwiedzili dwa rynki w różnych stylach: gotycki świdnicki i barokowy wrocławski, sanktuarium w Wambierzycach (tzw. Polską Jerozolimę), park Zdrojowy w Kudowie-Zdroju oraz największe ZOO, w którym znajduje się około 12 tysięcy zwierząt. Zobaczyli też dwa zabytki UNESCO - bogato zdobiony, drewniany Kościół Pokoju w Świdnicy wybudowany przez protestantów zaledwie w rok i Halę Stulecia we Wrocławiu zbudowaną ku czci setnej rocznicy pokonania Napoleona.

      Najważniejszym punktem wycieczki było zdobycie Szczelińca Wielkiego, czyli najwyższego szczytu Gór Stołowych - jednych z nielicznych w Europie gór płytowych.

      Wszyscy uczestnicy wrócili szczęśliwi do domu z wieloma wspomnieniami i pozytywnymi wrażeniami.

     • Wycieczka klas 2a, 3a i 3b w okolice Kłodzka i Wrocławia

     • Czy można w ciągu trzech dni: wędrować pod ziemią w poszukiwaniu złota, wejść na szczyt twierdzy w Kłodzku, podziwiać Kudowę - Zdrój, przeciskać się przez Błędne Skały, wejść na Szczeliniec Wielki (919 m), by podziwiać widoki okolic Gór Stołowych, obejrzeć bitwę pod Racławicami, zejść pod wodę, by podglądać egzotyczne ryby, zaliczyć tropikalne klimaty z egzotycznymi zwierzętami, przemieścić się w czas gotyckich kościołów i barokowych kamienic, średniowiecznego mostu kamiennego, mając  w pamięci słowa: "memento mori" po obejrzeniu tysięcy czaszek w kaplicy w Czermnej? To właśnie potrafi młodzież  naszego LO. Uczniowie klas 2a, 3a, 3b pod opieką prof. Anny Polanowskiej, prof. Bogusławy Wojno, prof. Aldony Nocnej i sekretarz szkoły Teresy Trajdrowskiej pojechali na wycieczkę w okolice Kłodzka i Wrocławia.  Wyprawa była niezwykle udana. Dopisała pogoda. Wszyscy wrócili zadowoleni.

     • Apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej i Otrzęsiny klas pierwszych

     • 13 października odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Samorząd Uczniowski przygotował krótką akademię, podczas której przedstawił historię Komisji Edukacji Narodowej oraz podziękował nauczycielom i pracownikom za gorące serce, pomocną dłoń oraz przewodnictwo na niezwykle trudnej drodze do zdobywania wiedzy.

      Aby uświetnić tegoroczny Dzień Nauczyciela, uczniowie przeprowadzili plebiscyt na Oskara dla nauczycieli.

      Nauczycielem z największym poczuciem humoru został Pan prof. Jakub Krzewiński. Najszybciej na lekcjach notatki dyktuje Pani prof. Aldona Nocna. Zdaniem głosujących z największą pasją i zaangażowaniem zajęcia prowadzi Pani prof. Krzysztofa Urbańska-Włoch. Natomiast trudności najlepiej tłumaczy Pani prof. Ewa Malinowska.

      Całej Radzie Pedagogicznej i Pracownikom życzymy dużo sił i energii potrzebnych do kształcenia młodych pokoleń oraz wszelkiej pomyślności.

      Po apelu odbyły się otrzęsiny klas 1. Imprezę przygotowała klasa 3d, a nad jej przebiegiem czuwało jury. Na początku klasy przedstawiły się poprzez wierszyk oraz scenkę nawiązującą do filmowego motywu towarzyszącego wydarzeniu (Disney, Marvel). Pierwszaki w atmosferze dobrej zabawy testowały w różnych konkurencjach swoje umiejętności. Na sam koniec uczniowie 1a i 1b złożyli przysięgę.

      Wszystkim pierwszoklasistom życzymy powodzenia w dalszych etapach edukacji w naszej szkole!

     • Sukcesy szkoły znów docenione przez Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty

     • W dniu dzisiejszym dyrektor szkoły pan Zbigniew Różański odebrał z rąk Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty list gratulacyjny w związku z uzyskaniem przez szkołę wysokiego wyniku Egzaminu Maturalnego w poprzednim roku szkolnym. Nasze liceum ponownie znalazło się w wojewódzkiej czołówce i mimo okoliczności pandemicznych nadal utrzymuje wysoki poziom nauczania, z czego jesteśmy niezwykle dumni. Wielkie podziękowania dla nauczycieli, uczniów i ich rodziców oraz dla wszystkich, którzy przyczynili się do tego sukcesu.

     • Warsztaty podcastingu

     • W ubiegłym tygodniu w naszej szkole odbyły się warsztaty podcastingu. Zostały przeprowadzone w ramach projektu przy Miejskim Centrum Kultury w Ciechocinku - „Kultura w przestrzeni – przestrzeń w kulturze”. Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura - Interwencje 2021”.

       

      Uczniowie w trakcie zajęć poznali rodzaje podcastów, dowiedzieli się jak się je tworzy oraz usłyszeli głos kolegów i koleżanek nagrywany przez różne rodzaje mikrofonów - pojemnościowe i dynamiczne.